+90 536 035 23 71 info@robotel.org

Kişiye özel protezlerin çocuklardaki fiziksel ve duygusal sağlık (Sosyal Sağlık Nedir?) üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Bir uzuv farkıyla yaşamak, bir çocuk için zorlu bir deneyim olabilir, ancak özel protezlerin yardımıyla, güven ve bağımsızlıkla dolu, tatmin edici bir yaşam sürebilirler. 3D baskı teknolojisi yardımıyla tasarlanan ve kişiye özel üretilen protezler, bir çocuğun fiziksel ve duygusal refahı üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir.

Robot El Derneği olarak misyonumuz, uzuv farklılıkları olan çocuklara onlar için özel olarak tasarlanmış özel protezleri ücretsiz olarak fiziksel büyüme dönemini tamamlayana kadar (18 gibi) sağlamaktır. Her çocuğun benzersiz olduğunu, kendi fiziksel yetenekleri ve sınırlamaları olduğunu ve protezlere her bedene uyan tek bir yaklaşımın en azından çocuklar için işe yaramadığını biliyoruz. Bu nedenle, her çocuğun özel ihtiyaçlarına göre özel protezler tasarlamak ve üretmek için ailelerle yakın bir şekilde çalışıyoruz.

Fiziksel ve Duygusal Sağlık: Fiziksel işlev

Kişiye özel protezlerin en önemli faydalarından biri, çocuğun hareketliliğini ve fiziksel işlevini geliştirmeye yardımcı olabilmeleridir. Kişiye özel protezler hafif ve rahat olacak şekilde tasarlanarak çocukların daha geniş bir yelpazede aktivitelere katılmasına ve daha özgürce hareket etmesine olanak tanır. Bu artan hareketlilik, çocukların fiziksel becerilerini geliştirmelerine ve genel fiziksel sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir. Aynı zamanda özel tasarım kullanılmadığında o kolu kullanmayarak çoğunlukla çocuklar güdük kolda kas erimezine maruz kalmakta ve ilerde takabilecekleri biyonik kollara geçme döneminde önce kas erimesiyle mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar

Fiziksel ve Duygusal Sağlık: Duygusal işlev

Fiziksel faydalara ek olarak, kişiye özel protezler çocuğun duygusal sağlığı üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilir. Uzuv farklılıkları olan çocuklar genellikle zorbalık ve ayrımcılık gibi özgüvenlerini olumsuz yönde etkileyebilecek zorluklarla karşılaşırlar. Özel bir protez ile çocuklar, etkinliklere katılabilir ve daha tatmin edici bir yaşam sürdürebilir. Hatta bu özel tasarım yeni arkadaşlarla ortak ilgi alanlarında tanışmalara neden olabilir. Bu da özgüvenlerini ve güvenlerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Çocukların beğenilerine göre tasarlanan Özel protezler, uzuv farklılıkları olan çocukların topluma daha fazla dahil ve kabul edilmiş hissetmelerine de yardımcı olabilir. Etkinliklere katılabilen ve yaşıtlarıyla aynı deneyimlere girebilen çocukların anlamlı bağlantılar kurması ve o topluluğa ait olduklarını hissetmesi daha olasıdır. Bu, çocukların kimlik duygularını ve dünyadaki yerlerini geliştirdikleri biçimlendirici yıllarda özellikle önemli olabilir.

Robot El Derneği olarak, özel protezlerin bir çocuğun fiziksel ve duygusal sağlık üzerindeki etkisini anlıyoruz. Bu nedenle, uzuv farklılıkları olan çocuklara tatmin edici bir yaşam sürmeleri için ihtiyaç duydukları özel protezleri sağlamak için yorulmadan çalışıyoruz. Amacımız, bu çocukların karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak ve onlara başarılı olmak için ihtiyaç duydukları güven ve bağımsızlığı vermektir.

Sonuç olarak, özel protezler, uzuv farklılıkları olan çocukların fiziksel ve duygusal iyilik hallerinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Özel protezler, çocuklara etkinliklere katılmak ve tatmin edici bir yaşam sürmek için ihtiyaç duydukları hareketliliği ve güveni sağlayarak, yaşamları daha iyiye doğru değiştirme gücüne sahiptir.