Bir Sayfa Seçin

Ortez protez projeleri son yıllarda çok yol kat etti ve 3D baskı teknolojisinin ortaya çıkması sayesinde gelecek daha da parlak görünüyor. Ortezler ve protezler, bir kişinin vücudunu desteklemek veya düzeltmek veya eksik bir uzuv yerine koymak için kullanılan cihazlardır. Yaralı veya tıbbi sorunları olan kişilerin daha iyi hareket etmelerine ve işlev görmelerine yardımcı olabilirler ve bunları kullananların yaşam kalitesini büyük ölçüde artırma potansiyeline sahiptirler.

Geçmişte ortezler ve protezler genellikle döküm ve kalıplama gibi geleneksel imalat yöntemleri kullanılarak yapılıyordu. Bu yöntemler işlevsel cihazlar üretebilse de, çeşitli sınırlamaları vardı. Birincisi, her bireyin özel ihtiyaçlarına özel olarak uyan cihazları her zaman üretemediler. Sonuç olarak, ortez ve protez kullanan birçok kişi, cihazları kullanırken rahatsızlık ve zorlukla mücadele etti.

ortez protez
ortez protez

3d Baskı – Ortez Protez ilişkisi

Bununla birlikte, 3D baskı teknolojisinin ortaya çıkışı, ortez protez projelerinin gelişimlerini elbette değiştirdi. Eklemeli imalat olarak da bilinen 3D baskı, bir makine kullanarak fiziksel nesnelerin katman katman oluşturulmasını içerir. Bu, her bir kişinin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış, son derece özelleştirilmiş cihazların oluşturulmasına olanak tanır. Protez kollar konusunda gelişmeler de özellikle bu teknolojiye dayandırılmaktadır. Protez kol hakkında genel bir bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Protez parmaklar ile ilgili de bazı çalışmalar yine 3d baskı sayesinde gerçekleşebilmiştir

Ortez protez alanında 3D baskının en büyük faydalarından biri, daha rahat ve kullanımı daha kolay cihazlar yaratma yeteneğidir. Geleneksel üretim yöntemleri, cihazın düzgün bir şekilde oturması için genellikle çok sayıda montaj ve ayar gerektiriyordu; bu da kullanıcı için zaman alıcı ve sinir bozucu olabiliyordu. 3D baskı ile, ilk seferde mükemmel bir şekilde uyan bir cihaz oluşturmak mümkündür, bu da birden fazla takma ve ayarlama ihtiyacını azaltır.

3D baskının bir başka avantajı da estetik açıdan daha hoş cihazlar yaratma yeteneğidir. Geçmişte birçok ortez ve protez hantal ve hantaldı ve sıklıkla klinik veya faydacı bir görünüme sahipti. 3D baskı ile, daha şık ve stil sahibi cihazlar oluşturmak, kullanıcıların bunları takarken daha güvenli ve rahat hissetmelerini sağlamak mümkündür.

3D baskı, kullanıcı için sağladığı faydaların yanı sıra ortez ve protezlerin üretim ve dağıtım şekillerinde devrim yaratma potansiyeline de sahiptir. Geleneksel üretim yöntemleri genellikle büyük miktarda zaman, emek ve kaynak gerektirir ve bu da cihazların maliyetini artırabilir. 3D baskı ile, cihazları çok daha hızlı ve verimli bir şekilde oluşturmak, potansiyel olarak maliyeti düşürmek ve daha geniş bir insan yelpazesi için daha erişilebilir hale getirmek mümkündür.

Maliyeti düşürmenin başka güzelliği ise bu baskıların artık ücretsiz şekilde sosyal fayda için sivil toplum kuruluşları veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından yapılabilir hale gelmesidir. Robot El derneği olarak genel misyon çerçevemiz olan bir çocuğa üxretsiz olarak her yıl el verebilmek bu sayede mümkün olabilmektedir. Hatta bu projeler kurumsal sosyal sorumluluk adı altında şirketler tarafından da rahatlıkla uygulanabilmektedir

Ortez ve protez alanında 3D baskının çevresel faydaları da vardır. Geleneksel üretim yöntemleri genellikle malzeme ve enerji de dahil olmak üzere büyük miktarda atık üretir. Öte yandan 3D baskı, nesneler yalnızca ihtiyaç duyulan malzemeler kullanılarak katman katman oluşturulduğu için çok az atık üretir. Bu, cihazların karbon ayak izini azaltmaya ve onları daha sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olabilir.

3D baskı, ortez protez alanında henüz başlangıç aşamasında olsa da, bu cihazları kullananların yaşamlarını büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip. Kişiye özel, rahat ve estetik açıdan hoş cihazlar yaratma becerisiyle, 3D baskının ortez ve protezlerin geleceğinde önemli bir rol oynayacağı açıktır.

Ortez Protez – 3d Print Proje Örnekleri

Ortez ve protez alanında kullanılan 3D Baskı Proje örnekleri oldukça fazla aşağıda bizim dahil olduğumuz Enablingthefuture.org dışında gerçekleşmi,ş bazı projeleri görebilirsiniz

  • Michigan Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, trakeobronkomalazi (https://www.umich.edu/) adı verilen nadir bir solunum bozukluğu olan yenidoğanların tedavisine yardımcı olabilecek 3 boyutlu baskılı bir atel geliştirdi.
  • 3D Systems adlı bir şirket, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış “Kahraman Kol” adlı 3B baskılı bir protez el geliştirdi (https://www.3dsystems.com/3d-printed-prosthetics).
  • Open Bionics adlı bir şirket, son derece işlevsel ve uygun fiyatlı olacak şekilde tasarlanmış “Deka Arm” adlı 3 boyutlu baskılı bir protez kol geliştirdi (https://www.openbionics.com/).
  • Carbon adlı bir şirket, hafif ve güçlü olacak şekilde tasarlanmış “Blade” adlı 3 boyutlu baskılı bir protez bacak geliştirdi (https://www.carbon3d.com/).
  • Limbitless Solutions adlı bir şirket, çocuklar için tasarlanmış ve yenilikçi bir kontrol sistemine sahip (https://limbitless-solutions.org/) “Echo” adlı 3 boyutlu baskılı bir protez kol geliştirdi.
  • Ortho3D adlı bir şirket, hafif ve rahat olacak şekilde tasarlanmış “Ortho3D Hybrid” adlı 3B baskılı bir ortez geliştirdi (https://www.ortho3d.com/).
  • OrthoDynamics adlı bir şirket, son derece işlevsel ve ayarlanabilir olacak şekilde tasarlanmış “OrthoDynamics Exo” adlı 3D baskılı bir ortez geliştirdi (https://orthodynamics.com/).
  • OrtoCheetah adlı bir şirket, hafif ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmış “OrtoCheetah” adlı 3 boyutlu baskılı bir ortez geliştirdi (https://www.ortocheetah.com/).
  • OSSO adlı bir şirket, rahat ve ayarlanabilir olacak şekilde tasarlanmış “OSSO” adlı 3 boyutlu baskılı bir ortez geliştirdi (https://www.ossomedical.com/).
  • Ultimaker adlı bir şirket, “Robohand” adlı, uygun fiyatlı ve özelleştirilebilir olacak şekilde tasarlanmış (https://ultimaker.com/) 3D baskılı bir protez el geliştirdi.