+90 536 035 23 71 info@robotel.org

Protez parmaklar, yaralanma veya ampütasyon nedeniyle kaybedilen parmakların yerine kullanılabilen yapay cihazlardır. Parmağını kaybetmiş kişiler için işlevi ve bağımsızlığı geliştirmeye yardımcı olabilirler ve kalan parmakların görünümüne uyacak şekilde özelleştirilebilirler. Her biri kendine özgü özelliklere ve faydalara sahip birkaç farklı protez parmak türü mevcuttur.

Silikon Protez Parmaklar

silikon protez parmak

Silikon protez parmaklar, insan derisinin görünümünü ve verdiği hissi yakından taklit eden yumuşak, esnek bir malzemeden yapılmıştır. Kalan parmakların rengine ve şekline uyacak şekilde özelleştirilebildikleri için genellikle kozmetik amaçlı kullanılırlar. Bazı silikon protez parmaklar, diğer protez parmak türleri ile aynı düzeyde işleve sahip olmasalar da, doğal bir parmağa benzer şekilde hareket etmelerine izin veren iç mekanizmalara da sahiptir.

3D Baskı Protez Parmaklar

3d printed prosthetic finger

3D baskılı protez parmaklar, plastik veya diğer malzemelerin katmanlarını kullanarak parmak oluşturan bir 3D yazıcı kullanılarak yapılır. Bu parmaklar, kalan parmakların boyutuna ve şekline uyacak şekilde özelleştirilebilir ve silikon protez parmaklara göre daha gerçekçi bir görünüme kavuşturulabilir. Bazı 3D baskılı protez parmaklar, diğer protez parmak türleri kadar işlevsel olmasalar da, hareket etmelerine izin veren dahili mekanizmalara da sahiptir.

3d baskı maliyetlerinin düşüklüğü ve birçok deneme yapılabilme imkanından dolayı 3d baskıyla yapılan uygulamalar sosyal fayda amaçlı olabilmektedir. Siz de kurumunuzda kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında bu tip topluma faydalı destekler de bulunabilirsiniz. Sivil toplum kuruluşu için destekler sağlayarak kurumunuzda nasıl fark yaratabileceğinizle ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Robot El Derneği olarak 3d baskı ile bir kaç protez parmak modeli üzerinde çalıştık. Bu konudaki ilerlemeleri yakından takip etmeye çalışıyoruz. Ortez protez projelerinin geleceği 3d baskı ve ötesi yazısında bu konuda nasıl bir geleceğin bizi beklediğine dair görüşlerimizi okuyabilirsiniz.

Karbon fiber Protez Parmaklar

karbon_fiber_protez_parmak

Karbon fiber protez parmaklar, genellikle spor ekipmanları ve uçak yapımında kullanılan güçlü, hafif bir malzemeden yapılır. Bu parmaklar, kalan parmakların boyutuna ve şekline uyacak şekilde özelleştirilebilir ve silikon veya 3D baskılı protez parmaklardan daha gerçekçi bir görünüme sahip hale getirilebilir. Karbon fiber protez parmaklar ayrıca hareket etmelerini sağlayan iç mekanizmalara sahiptir ve diğer protez parmak türlerine göre daha işlevsel olabilirler.

Hibrit Protez Parmaklar

Hibrit protez parmaklar, silikon ve karbon fiber gibi farklı malzemelerin bir kombinasyonudur. Bu parmaklar, kalan parmakların boyutuna ve şekline uyacak şekilde özelleştirilebilir ve diğer protez parmak türlerine göre daha gerçekçi bir görünüme sahip olabilir. Hibrit protez parmaklar ayrıca hareket etmelerini sağlayan iç mekanizmalara sahiptir ve diğer protez parmak türlerine göre daha işlevsel olabilirler.

Sonuç

Protez parmaklar, yaralanma veya amputasyon nedeniyle parmağını kaybetmiş kişiler için değerli bir araç olabilir. Her biri kendine özgü özelliklere ve faydalara sahip birkaç farklı protez parmak türü mevcuttur. Silikon protez parmaklar kozmetik çözüm arayanlar için iyi bir seçim olurken, 3D baskılı ve karbon fiber protez parmaklar daha işlevsel olabilir. Hibrit protez parmaklar, bir malzeme kombinasyonu sunar ve fonksiyon ve görünümün bir kombinasyonuna ihtiyaç duyanlar için en iyi seçim olabilir. Sonuçta, en iyi protez parmak türü, kişinin ihtiyaç ve tercihlerine bağlı olacaktır.

Kar amacı gütmeyen kuruluş olarak derneğimiz bünyesinde bu tip gelişmeleri takip etmek araştırmak geliştirmek için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz