+90 536 035 23 71 info@robotel.org

Hangi Tasarım Uygun?

Hangi tasarım sizin için uygun, bunu anlamak çok temel bir ayrım yöntemi uyguluyoruz. Bilek modelleri ve Dirsek modelleri. (omuz modelleri mekanik eller olmaktan çıkıp bir biyonik kola dönüşüyor) Bilek veya dirsek modeli belirlenmesinde temel seçimimiz çalışan bir bilek veya çalışan bir dirsek ihtiyacı (Bunların minimumda 30 derecelik açı yapması gerekir ki o dirseğin veya bileğin fonksiyonel olduğunu söyleyebilelim)

Aşağıda uygun olan el sayfalarına linkler de bulacaksınız, bu ellerden hangilerinin yapım uygulama ve rahatlık açısından diğerlerine karşın değerlendirmesiyle ilgili bir E-nable tablosu var: e-NABLE Cihaz Değerlendirmeleri matrisi Çeşitli tasarımların zorluk, maliyet vb. açısından nasıl karşılaştırıldığına ilişkin ayrıntılar için bkz. (Bu tablo e-nable tarafından hangi el daha rahat görülmesi için çıkarılmış bir tablo)

Lütfen yukarıdaki e-tabloda gösterilen derecelendirmelerin oldukça öznel olduğunu unutmayın

Hangi Tasarım? Fonksiyonel Bilekle Çalışan El Modelleri

Robot El Derneği, parmakları olmayan bir “yardımcı ele” ihtiyaç duyanlar için çeşitli 3D yazdırılabilir üst ekstremite yardımcı cihaz tasarımlarını üretebilir. Topluluk tarafından oluşturulan tasarımların çoğu, cihazın düzgün çalışmasını sağlamak için her iki yönde en az 30 derece bükülebilen işlevsel bir bilek ve ayrıca avuç içi kısmının çoğunu veya tamamını gerektirir.

Tam veya kısmi avuç içi ile işlevsel bir bileğe sahip olanlar için, e-NABLE Topluluğu, cihazdaki parmakları açılıp kapanmaya zorlayan bileğin bükülmesiyle işlev görebilen birkaç tasarım yarattı. Bu tasarımların çalışması için, alıcıların kolayca bükülebilen işlevsel bir bileğe ve kaldıraç olarak tasarımın avuç kısmına doğru itmek için yeterli aya ihtiyacı olacaktır.

Şu Anda Önerilen Bilekle Çalıştırılan Tasarımlar:

Hangi Tasarım? Fonksiyonel Dirsekle Çalışan Kol Modelleri

İşlevsel bir bileği veya avuç içi olmayanlar için, e-NABLE Topluluğu, bilek yerine dirseğin bükülmesiyle işlev görebilen birkaç tasarım yarattı. Bu tasarımların işe yaraması için, alıcıların kolayca bükülebilen ve ön kollarının çoğuna kısmen sahip olan fonksiyonel bir dirseğe ihtiyacı olacaktır.

Şu Anda Önerilen Dirsek Hareketli Tasarımlar:

Dirseği olmayanlar için uygun Modeller Hangileri

Dirsek üstü amputeler için e-NABLE tasarımları şu anda devam eden bir çalışmadır. Lütfen bir göz atın NIOP modules çözümü 

Dirsek üstü amputeler için protezler konusunda mükemmel çalışmalar yapan başka kuruluşlar da var, bu nedenle bu seçenekleri de keşfetmek isteyebilirsiniz:


Belirli bir uzuv farklılığı için hangi cihazın en iyi şekilde çalışacağına karar vermede yardım için bize  serdar@robotel.org adresinden soru sormaktan çekinmeyin, sorularınızı yanıtlamaktan ve kendiniz veya tanıdığınız biri için 3D baskılı bir yardımcı cihaz oluşturma sürecinde size rehberlik etmekten mutluluk duyarız.

Bu tasarımlar yapılırken gözetilen tasarım i̇lkeleri nelerdir ve tasarım yaparken nelere dikkat edilmeli şeklinde yazı dizisi yakında eklenecek