+90 536 035 23 71 info@robotel.org

Robotel Nedir

Robotel Türkiye el ve parmak protezi ihtiyacı duyan bireylere, özellikle çocuklara, 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel üretilmiş, ekonomik ve kullanılabilir mekanik ellerin ücretsiz paylaşıldığı bir sivil toplum kurumudur.

Amacımız öncelikle çocuklar olmak üzere parmak ve el deformasyonu nedeniyle proteze ulaşamayan veya kullanamayanlara destek vermektir.

Robotel, çocukların kendi kendine yeterliliklerini ve günlük yaşamda bağımsız hareket etme kabiliyetlerini desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu mekanik cihazlar, çocukların etkileşim ve oyun gibi aktivitelerde kullanmaları için geliştirilmiştir, böylece sosyal ve duygusal deneyimlerini zenginleştirebilirler.

Bu eller biyonik / elektronik değil; temel kavrama hareketini yapan mekanik eller… Robota benzediği için ROBOTEL diyoruz. Sadece kavrama hareketi bile bisiklete binen, top oynayan kardeşlerimizin hayatında fark yaratmaktadır! 

Eksik Değil Güçlü!

Yaptığımız mekanik ellerin, proteze erişimi olmayan kardeşlerimizin hayatlarını bir nebze olsun kolaylaştırması kadar kendilerini eksik değil farklı, hatta güçlü hissetmeleri de amacımız.

Bunun için Robotel’leri onların tercih ettikleri temalarda, hayal ettikleri şekillerle bezeyerek sevdikleri hatta süper kahraman temalarında üretiyoruz.

Böylece 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin kişiye özel tasarım, hem kullandığımız malzemelerin erişilebilir ve ekonomik olması avantajını kullanıyoruz.

Robotel İhtiyacı

ABS (Amniotic Band Syndrome) doğuştan itibaren çocukların gelişiminde özellikle uzuvları etkileyen bir hastalık. ABS hastalığına ek olarak travma sonucu uzuv kayıpları da özellikle parmak ve el bölgesinde oldukça yüksek oranlarda görülüyor.

Dünyada protezlerin çoğunda hareket kabiliyeti özellikle el ve parmak protezlerinde ikinci planda kalmış durumda. Bunun yanı sıra mevcut protezler gelir seviyesi orta ve düşük olan ailelerin karşılayabileceği fiyatlardan çok yukarıda.

Bu nedenlerle tüm dünyada çocuklarda protez takma süreci sıkıntılı; çünkü gelişimiyle birlikte sık sık değiştirilme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla çoğu gelişimini tamamlayana kadar protezden yoksun kalıyor.

Enabling The Future

Enable Hareketi doğuştan parmakları olmayan bir çocuğa robot el (mekanik el) yapan iki kişinin bunu ihtiyacı olanlarla paylaşması ile başlayan ve zamanla tüm dünyadan insanların katılımıyla gelisen global bir hareket.

Kısaca Enabling The Future protez ihtiyacı duyan bireylere kişiye özel ölçü ve niteliklerde 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş, ekonomik ve kullanılabilir robot el uygulamalarının gönüllü paylaşıldığı bir platform.

Enabling The Future sitesinde gördüğümüz “give world a helping hand’  ile heyecan verici bir kullanım alanı bulduğumuza inandık. Çünkü kişiye, işe özel parça yapmak 3D Printer teknolojisinin en önemli özelliği.

 

Robotel Kullanımında Avantajlar

Dünyada protezlerin çoğu gerçekçilik üzerine yoğunlaşırken önem sırasında hareket kabiliyeti özellikle el ve parmak protezlerinde ikinci planda kalmış durumda. Bu nedenle el ve parmak protezlerinde fonksiyonellik kazandıran basit kavrama ve tutma işlemlerini dahi bulmak oldukça güç.

Bunun yanı sıra gerek protez tiplerinin malzemelerinden gerek patent uygulamalarından gerekse imalat – dağıtım- perakende satış zinciri dezavantajlarından dolayı mevcut protezler gelir seviyesi orta ve düşük olan ailelerin karşılayabileceği fiyatlardan çok yukarıda.

Özellikle çocuklarda protez takma süreci daha sıkıntılı; çünkü çocuğun gelişimiyle birlikte sık sık değiştirilme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla çok sayıda hastada gelişimini tamamlayana kadar çocukların protezden yoksun kalması durumuna yol açıyor. Bu da sadece Türkiye’de değil tüm dünyada protez uygulamasında sorun yaratıyor.

Kısaca Robotel hem yetişkinler hem de çocuk ve gençler için kullanışlı; çünkü hem ucuz hem fonksiyonel.

Enabling The Future hareketi

Enabling The Future bir sosyal medya grubu olarak başlayan bizim de ilk hareket ilhamımızı veren içinde bulunduğumuz bir topluluk. Doktorlar mühendislerin yine gönüllü olarak içinde bulunduğu grup tüm dünyada bizim gibi gruplar oluşmasına neden oldu.

Robot El İhtiyacı

Dünyada ABS hastalığına ek olarak uzuv gelişimini engelleyen veya el / parmak gelişiminde ortopedik rahatsızlıklara yol açan pek çok sebep bulunuyor. Kaza sonucu uzuv kayıpları da özellikle parmak ve el bölgesinde oldukça yüksek oranlarda görülüyor.

Robot Elin Avantajları

Robot eller hem yetişkinler hem de çocuk ve gençler için kullanışlı; çünkü hem maliyeti yok denecek kadar az hem de fonksiyonel. Bu ellerin yapımı kişiye özel tasarım yapılmasını gerektirse de üretimde çocukların sürekli büyüdüğünü ellerin sürekli yenilendiği düşünülürse oldukça büyük avantaj sağlar

Bugün gönüllü olun veya bağışta bulunun

Gönüllü OlBağışta bulun