Bir Sayfa Seçin

Robot El Nedir

Robot El açık kaynaklı dosyalardan eli olmayan çocuklara onların eline uygun olarak tasarım adaptasyonu yapılan tasarımın 3 boyutlu yazıcılarla basılıp çocukların kullanımına sunulması amacıyla kurulmuş bir dernektir.  

Üretilen robot eller kulağa geldiği gibi biyonik bir el değil kavrama hareketini sağlayan mekanik ellerdir. Sadece kavrama hareketi bir çocuğun hayatında bisiklete binmek top tutmak gibi büyük değişimlere neden olabilmektedir.

Enabling The Future

Enable Hareketi doğuştan parmakları olmayan bir çocuğa robot el (mekanik el) yapan iki kişinin bunu ihtiyacı olanlarla paylaşması ile başlayan ve zamanla tüm dünyadan insanların katılımıyla gelisen bir hareket.

Kısaca Enabling The Future protez ihtiyacı duyan bireylere kişiye özel ölçü ve niteliklerde 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş, ekonomik ve kullanılabilir robot el uygulamalarının paylaşıldığı bir platform.

Enabling The Future sitesinde gördüğümüz “give world a helping hand’  ile heyecan verici bir kullanım alanı bulduğumuza inandık. Çünkü kişiye, işe özel parça yapmak 3D Printer teknolojisinin en önemli özelliği.

El & Kol Uzuvlarında Robotel İhtiyacı

ABS (Amniotic Band Syndrome) doğuştan itibaren çocukların gelişiminde özellikle uzuvları etkileyen bir hastalık. Yaklaşık 1200 kişide 1 görülen bu hastalık nedeniyle yurdumuzda da parmak ve el gelişimini tamamlayamayan pek çok çocuk, genç ve yetişkin bulunmakta.

ABS hastalığına ek olarak uzuv gelişimini engelleyen veya el / parmak gelişiminde ortopedik rahatsızlıklara yol açan başka sebepler de bulunuyor. Kaza sonucu uzuv kayıpları da özellikle parmak ve el bölgesinde oldukça yüksek oranlarda görülüyor.

 

Robotel Kullanımında Avantajlar

Dünyada protezlerin çoğu gerçekçilik üzerine yoğunlaşırken önem sırasında hareket kabiliyeti özellikle el ve parmak protezlerinde ikinci planda kalmış durumda. Bu nedenle el ve parmak protezlerinde fonksiyonellik kazandıran basit kavrama ve tutma işlemlerini dahi bulmak oldukça güç.

Bunun yanı sıra gerek protez tiplerinin malzemelerinden gerek patent uygulamalarından gerekse imalat – dağıtım- perakende satış zinciri dezavantajlarından dolayı mevcut protezler gelir seviyesi orta ve düşük olan ailelerin karşılayabileceği fiyatlardan çok yukarıda.

Özellikle çocuklarda protez takma süreci daha sıkıntılı; çünkü çocuğun gelişimiyle birlikte sık sık değiştirilme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla çok sayıda hastada gelişimini tamamlayana kadar çocukların protezden yoksun kalması durumuna yol açıyor. Bu da sadece Türkiye’de değil tüm dünyada protez uygulamasında sorun yaratıyor.

Kısaca Robotik eller hem yetişkinler hem de çocuk ve gençler için kullanışlı; çünkü hem ucuz hem fonksiyonel.

Enabling The Future hareketi

Enabling The Future bir sosyal medya grubu olarak başlayan bizim de ilk hareket ilhamımızı veren içinde bulunduğumuz bir topluluk. Doktorlar mühendislerin yine gönüllü olarak içinde bulunduğu grup tüm dünyada bizim gibi gruplar oluşmasına neden oldu.

Robot El İhtiyacı

Dünyada ABS hastalığına ek olarak uzuv gelişimini engelleyen veya el / parmak gelişiminde ortopedik rahatsızlıklara yol açan pek çok sebep bulunuyor. Kaza sonucu uzuv kayıpları da özellikle parmak ve el bölgesinde oldukça yüksek oranlarda görülüyor.

Robot Elin Avantajları

Robot eller hem yetişkinler hem de çocuk ve gençler için kullanışlı; çünkü hem maliyeti yok denecek kadar az hem de fonksiyonel. Bu ellerin yapımı kişiye özel tasarım yapılmasını gerektirse de üretimde çocukların sürekli büyüdüğünü ellerin sürekli yenilendiği düşünülürse oldukça büyük avantaj sağlar

Bugün gönüllü olun veya bağışta bulunun

Gönüllü OlBağışta bulun