+90 536 035 23 71 info@robotel.org

Robotel Gönüllülük & Süreçler

Hedefimiz…

3 Boyutlu yazıcı teknolojisinin insan hayatına nasıl etki edebileceğini göstermek için yola çıktık. Şimdi ise gönüllülerden oluşan kocaman bir aileyiz. Robotel ile ülkemizin her köşesinde ihtiyaç sahiplerine özellikle çocuklara ulaşabilmeyi hedefliyoruz. El ve parmak deformasyonu olan çocuklarımıza Robotel dediğimiz mekanik elleri 3 boyutlu yazıcı ile yaparak tamamen ÜCRETSİZ teslim ediyoruz.

Süreçler

Koordinasyon
Gönüllü ağının genişletilmesi ve koordine edilmesi, iş bölümü, moderasyon ve yönetim işleri
Duyuru & Tespit
Projenin duyurulması, yaygınlaştırılması ve ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi
Belgeleme & Ölçü
İhtiyaç sahiplerinin durumlarının fotoğraflarla belgelenmesi, ölçü alınması
Tasarım
İhtiyaç durumuna göre model belirlenmesi, gerekli tasarım revizyonlarının yapılması
Baskı & Montaj
Robotel parçalarının 3 boyutlu yazıcılar ile basılması ve parçaların monte edilmesi
Teslim & Kontrol
Robotel’in sahibine teslimi, test ve gerekirse revizyon tespiti

Temel İlkeler…

Robotel Türkiye topluluğu karşılıklı saygı, destek ve iyi niyetten beslenen bir topluluktur. Bu sebeple topluluk kültürü çok önemlidir. Buna bağlı olarak, lütfen şu temel ilkeleri aklınızda bulundurun:

  • Karşınızdaki bireylere her zaman saygı gösterin

  • Paylaşım ruhunu benimseyin

  • Gerekçeleri değil, olasılıkları sorgulayın

  • Tespitlerinizin yanı sıra çözümler de üretin

Robotel topluluğu din, dil, ırk, cinsiyet, fiziksel ve zihinsel özellikleri ayırt etmeksizin herkese açıktır. Topluluk bütününde kurulan tüm iletişimler, farklı geçmişlere sahip topluluk üyelerini de hesaba katarak, profesyonel bir tutumda oluşturulmalıdır.

Destek Olmak İçin Ne Yapabiliriz?

Gönüllü olmak
Robotel Türkiye gönüllü ailesine katılmak için ilk önce Gönüllü Formunu doldurmak gerekiyor. Burada verebileceğiniz desteği ve imkanları belirtmenizi rica ediyoruz. Verdiğiniz bilgiler sayesinde hem güncel haberleri paylaşıyor hem de talep olduğunda gönüllü çağrısında bulunuyoruz.
Robotel yapmak
Bir Robotel talebi olduğunda öncelikli olarak ihtiyaç sahibinin bulunduğu ilden veya yakınından destek sağlamaya çalışıyoruz. Her çağrı için yukarıdaki süreçleri takip edecek bir veya birden fazla gönüllü çalışabiliyor. Tüm süreci bir kişi veya bir ekip takip edebiliyor, ya da yardımlaşma ile ortak bir çalışma yapılabiliyor. Robotel tesliminde uyumu ve çalışması kontrol ediliyor. Eğer bir değişiklik veya iyileştirme gerekiyorsa tasarım sürecine geri dönerek işlemler tekrarlanıyor.
Etkinlikler
Robotel Türkiye İstanbul ekibi olarak sürekli buluşmaya çalışıyoruz. Toplantıları haber bülteni ve sosyal medya aracılığıyla duyuruyoruz. Buluşmalarda yeni gelenlere bilgi verip üzerinde çalıştığımız projeler ile ilgili çalışıyor; etkinlik, eğitim ve atölye planlamalarını yapıyoruz.

Vaka Yapmadan Önce

Tüm Robotel gönüllülerinden herhangi bir vaka ile çalışmadan önce tüm süreçleri deneyimlemelerini bekliyoruz. Gönüllü rehberindeki yönergeleri takip ederek 2 adet test eli yaparak çalışır hale getirmenizi öneriyoruz. Böylece süreçte karşılaşabileceğiniz tüm problemleri kardeşlerimizle bir araya gelmeden önce çözmeyi öğrenmiş olacaksınız. Onlarda yaratacağımız beklenti ve heyecanı mümkün olduğunca hızlı karşılamak ve çok bekletmeden elleri teslim etmek önceliğimiz.

Ayrıca bu test ellerini kendileriyle ilk kez buluştuğunuzda örnek olarak gösterebilirsiniz. Böylece kardeşlerimiz yapılacak ellerin nasıl gözükeceği, nasıl çalışacağı, nasıl hissedeceğini görmüş olacaklar; bu da beklentilerini yönetmek adına önemli. Üstelik istedikleri Robotel teması, modeli, rengi ve süslemesi gibi eğlenceli konuları konuşmak için harika bir araç olacaktır.

Bugün gönüllü olun veya bağışta bulunun

Gönüllü OlBağışta bulun