Bir Sayfa Seçin

Robot El Süreçler

Hedef

Dünyadaki örneklerden esinlenerek 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin insan hayatına nasıl etki edebileceğini göstermek için yola çıktık. Şimdi ise gönüllülerden oluşan kocaman bir aileyiz. Robotel Türkiye ile ülkemizin her köşesinde ihtiyaç sahiplerine özellikle çocuklara ulaşabilmeyi hedefliyoruz. El ve parmak deformasyonu olan çocuklarımıza Robotel dediğimiz mekanik aletleri 3 boyutlu yazıcı ile yaparak tamamen ÜCRETSİZ olarak teslim ediyoruz.

Süreçler

Koordinasyon
Gönüllü ağının genişletilmesi ve koordine edilmesi, iş bölümü, moderasyon ve yönetim işleri
Duyuru & Tespit
Projenin duyurulması, yaygınlaştırılması ve ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi
Belgeleme & Ölçü
İhtiyaç sahiplerinin durumlarının fotoğraflarla belgelenmesi, ölçü alınması
Tasarım
İhtiyaç durumuna göre model belirlenmesi, gerekli tasarım revizyonlarının yapılması
Baskı & Montaj
Robotel parçalarının 3 boyutlu yazıcılar ile basılması ve parçaların monte edilmesi
Teslim & Kontrol
Robotel’in sahibine teslimi, test ve gerekirse revizyon tespiti

Organizasyon

Gönüllü olmak
Robotel Türkiye gönüllü ailesine katılmak için ilk önce Gönüllü Formunu doldurmak gerekiyor. Burada verebileceğiniz desteği ve imkanları belirtmenizi rica ediyoruz. Verdiğiniz bilgiler sayesinde hem güncel haberleri paylaşıyor hem de talep olduğunda gönüllü çağrısında bulunuyoruz.
Robotel yapmak
Bir Robotel talebi olduğunda öncelikli olarak ihtiyaç sahibinin bulunduğu ilden veya yakınından destek sağlamaya çalışıyoruz. Her çağrı için yukarıdaki süreçleri takip edecek bir veya birden fazla gönüllü çalışabiliyor. Tüm süreci bir kişi veya bir ekip takip edebiliyor, ya da yardımlaşma ile ortak bir çalışma yapılabiliyor. Robotelin teslimi ile uyumu ve çalışırlığı kontrol ediliyor. Eğer bir değişiklik veya iyileştirme gerekiyorsa tasarım sürecine geri dönerek işlemler tekrarlanıyor.
Buluşmalar
Robotel Türkiye İstanbul ekibi olarak sürekli buluşmaya çalışıyoruz. Toplantıları haber bülteni, Facebook Sayfası ve Meetup aracılığıyla duyuruyoruz. Her toplantıda yeni gelenlere bilgi verip üzerinde çalıştığımız projeler ile ilgili çalışıyor; etkinlik, eğitim ve atölye planlamalarını yapıyoruz.

 

Robotel Kullanımında Avantajlar

Dünyada protezlerin çoğu gerçekçilik üzerine yoğunlaşırken önem sırasında hareket kabiliyeti özellikle el ve parmak protezlerinde ikinci planda kalmış durumda. Bu nedenle el ve parmak protezlerinde fonksiyonellik kazandıran basit kavrama ve tutma işlemlerini dahi bulmak oldukça güç.

Bunun yanı sıra gerek protez tiplerinin malzemelerinden gerek patent uygulamalarından gerekse imalat – dağıtım- perakende satış zinciri dezavantajlarından dolayı mevcut protezler gelir seviyesi orta ve düşük olan ailelerin karşılayabileceği fiyatlardan çok yukarıda.

Özellikle çocuklarda protez takma süreci daha sıkıntılı; çünkü çocuğun gelişimiyle birlikte sık sık değiştirilme zorunluluğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla çok sayıda hastada gelişimini tamamlayana kadar çocukların protezden yoksun kalması durumuna yol açıyor. Bu da sadece Türkiye’de değil tüm dünyada protez uygulamasında sorun yaratıyor.

Kısaca Robotik eller hem yetişkinler hem de çocuk ve gençler için kullanışlı; çünkü hem ucuz hem fonksiyonel.

Bugün gönüllü olun veya bağışta bulunun

Gönüllü OlBağışta bulun