+90 536 035 23 71 info@robotel.org

Uzuv farkı olan her çocuğun hayat yolculuğu benzersizdir ve onlar için kişiye özel tasarım protez tasarlama ve üretme süreci hem zorlu hem de keyif verici olabilir. 3D baskı teknolojisi protez alanında devrim yaratarak Robot El derneği , Enabling The Future gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşların ücretsiz, işlevsel ve her çocuk için özel olarak tasarlanmış protezler oluşturmasını mümkün hale getirdi.

Robot El Derneği’nde uzmanlardan oluşan ekibimiz, her çocuğun özel ihtiyaçlarını, isteklerini anlamak ve bireysel gereksinimlerine uygun bir protez tasarlamak için ailelerle yakın işbirliği içinde olmaya çalışır. Özel bir protez tasarlama süreci, çocuğun ihtiyaçları, sevdikleri, beğendiklerinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi ve fiziksel kapasitelerinin ve sınırlamalarının tam olarak anlaşılmasıyla başlar.

İhtiyaçları anlamak

Çocuğun ihtiyaçlarını net bir şekilde anladığımızda, tasarımcı ekibimiz (veya bu sürece katılmak isteyen gönüllüler) protezin 3 boyutlu modelini oluşturma sürecini başlatır. Bu model, çocuk için optimum hareket kabiliyeti ve rahatlık sağlamaya odaklanarak hafif, güçlü ve işlevsel olacak şekilde tasarlanmıştır. 3D model daha sonra 3D yazıcılara gönderilir ve burada protez katman katman basılır.

kişiye özel tasarım

FDM 3D baskı teknolojisinin en büyük avantajlarından biri, tasarım sürecinde protez üzerinde ayarlamalar ve modifikasyonlar yapılabilmesidir. Uzmanlardan oluşan ekibimiz, protezi her çocuğun özel ihtiyaçlarını karşılayana kadar test edebilir ve geliştirebilir. Bu yinelemeli süreç, nihai ürünün yalnızca işlevsel değil, aynı zamanda çocuğun giymesi için rahat olmasını da sağlar.

Kişiye Özel Tasarımda Test ve Kalite

Aparat yazdırıldıktan sonra, güvenli ve işlevsel olduğundan emin olmak için titiz bir test ve kalite güvence sürecinden geçer. Bu süreç, yapısal olarak sağlam olduğundan ve Robot El Derneği tarafından belirlenen standartları karşıladığından emin olmak için protezin kapsamlı bir incelemesini içerir.

Son olarak, protez çocuğa takılır ve optimum düzeyde destek ve hareketlilik sağlaması için ayarlanır. Çocuk daha sonra yeni elini kullanmaya başlayabilir, bu da onların daha geniş bir faaliyet yelpazesine katılmasına ve daha tatmin edici bir yaşam sürmesine olanak tanır.

Bir çocuk için özel bir 3D baskılı protez tasarlama ve üretme süreci, karmaşık ve keyifli bir yolculuktur. Her çocuğun bireysel ihtiyaçlarına göre hazırlanmış ve tatmin edici bir yaşam sürmek için ihtiyaç duydukları desteği ve hareketliliği sağlayan bir protez almasını sağlamaya kendini adamış ekibimiz ve gönüllülerimizle bu misyonu sağlamaya çalışıyoruz

Robot El Derneği olarak, uzuv farklılıkları olan çocuklara hayatlarını en iyi şekilde yaşamaları için ihtiyaç duydukları özel protezleri sağlamak için yorulmadan çalışarak bu değişimin ön saflarında yer almaktan gurur duyuyoruz. Amacımız, bu çocukların karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak ve onlara başarılı olmak için ihtiyaç duydukları güven ve bağımsızlığı vermektir.

Kişiye Özel Tasarım aslında sürekli değişebilen yeni ihtiyaçları keşfetmenin, onlara çözümler bulmanın da yollarını sağlar. Bir çocuğa bulunan bir çözüm bir çok çocuk için kurtarıcı bir tasarıma dönüşebilir. Bu yüzden kişiye özel tasarımın ülkemizde hakettiği değere ulaşması adına Robot El Derneği olarak kişiye özel tasarım yapmak isteyen gençlerimizi derneğimizde destek olmaya, kendilerini tasarım dünyasında özel bir yer sahibi olmaya çağırıyoruz

Robot El Derneği, uzuv farklılıkları olan çocuklara özel 3D baskılı protezler sağlamaya kendini adamış, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Sizi misyonumuz hakkında daha fazla bilgi almaya ve uzuv farklılıkları olan çocukların yaşamlarını dönüştürmeye yardımcı olma çabalarımızı nasıl destekleyebileceğinizi anlamaya  davet ediyoruz.