Bir Sayfa Seçin

Sosyal fayda nedir?

Sosyal Fayda kavramı, günümüzde sivil toplum ve toplumsal konularda yapılan çalışmaların artması ile birlikte daha çok kullanılır hale gelmiştir. İnsanların veya toplumun yararına olma durumunu, çoğunlukla “sosyal fayda” olarak tanımlanıyor.

Sosyal fayda iletişimi nedir?

Sivil toplum kuruluşlarının, sosyal fayda üreten proje ya da kurumların iletişim çalışmaları “Sosyal Fayda İletişimi” olarak tanımlanıyor.

Sosyal faydayla ifade edilen, temiz hava, temiz su, sağlık ve okuryazarlık gibi mümkün olan en fazla sayıda insana fayda sağlayan bir şeydir.

Sosyal fayda uzun zamandır kullanılan ismi konulmadan uygulanan bir kavramdır. Bu doğal olarak hepimizi bir arada tutan şeydir.

Sosyal fayda da iyilik gibi bulaşıcıdır. Sağlıklı toplum ve bilinçli vatandaşlık için atılacak adımların hepsi sosyal faydayı oluşturan parçalardır

Ayrıca yeterince var olan bir kavram değil de diyebiliriz çünkü dünyamızda her zaman daha fazla sosyal faydaya ihtiyaç vardır. Her zaman daha ilgili ve şefkatli insanları, daha fazla açıklık ve anlayıştan faydalanabiliriz. Ayrıca dünyamızda her zaman daha fazla inovasyon kullanabiliriz. İnovasyon, sosyal faydanın anahtarıdır, çünkü insanlar yenilik yapmak istemezlerse, dünyalarında sosyal fayda yaratamazlar.

Bugün yaşama şeklimiz, kültürümüzü yaratan ve daha sonra zamanla geliştirenlerin eylemlerinin doğrudan bir sonucudur – bugün içinde yaşadığımız bu muhteşem dünyayı yaratanlar, harikaları yaratmaktan sorumludur. bunu sağlamak için yaptıkları şeyler. Bunu, kendi dünyalarında neyin doğru olduğuna dair farkındalık yaratarak ve birbirimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olarak, böylece toplum olarak birlikte daha iyi şeyler yapabilmemize yardımcı olarak yaptılar – buna herkesin sağlık ve eğitime erişimini sağlamak da dahildir. ya da en azından yeterince büyüdüklerinde bu şeylere temel erişim – böylece üstlenme konusunda endişelenmelerine gerek kalmadan sağlıklı yetişkinlere dönüşme fırsatına sahip olurlar.

Siz de kurumunuzda sosyal fayda amaçlı projeler hedefliyorsanız, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve İşinize Entegre Etmenin 3 Adımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

Sosyal Fayda Projeleri

Sosyal Fayda için dünyada bir çok proje, kurum, kuruluş, oluşum, inisiyatif, şirket, dernek vakıf yer almaktadır. Örnek teşkil etmesi adına bazılarını burada aşağıda görebileceksiniz.

Bayes Impact, hükümetle ortaklaşa vatandaşlar tarafından yönetilen kamu hizmetleri oluşturmaya yardımcı olmak için teknolojiden yararlanma vizyonuna sahip bir kuruluştur.

Kuruluşun belirttiği şekilde, kamu hizmetlerinin özel teşebbüs tarafından giderek artan bir şekilde ele geçirilmesi karşısındadır ve şirket, vatandaş liderliğindeki inovasyonun bu zarar verici eğilime karşı koymanın bir yolu olduğunu belirtiyor.

EcoNation
İNSANLARI ETKİ YAPMALARI İÇİN GÜÇLENDİREREK KÜRESEL ATIK FELAKETİNİ ÇÖZMEK.
EcoNation, topluluk tarafından sahip olunan ve yönetilen, Jetonlar ve yardımcı NFT’ler ile EcoActions’ı ödüllendiren, gerçek dünyayla eşlenmiş bir mobil eko-metaverse’dir. EcoNation ile sanal bir arazi sahibi olursunuz ve arazinizdeki tüm eko-eylemlerden kazanırsınız.

Katılmak için uygulamayı indirebilir, dünya çapındaki 30.000 kullanıcıya katılabilir ve EcoCredits kazanmaya başlayabilirsiniz. Onları ilginç ödüller için pazarda harcayın ve etkinizi takip edin.

Social Tech Trust

İngiltere merkezli kuruluş Social Tech Trust, teknolojinin sosyal bir sorun üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip olabileceği alanları belirlemek için çalışıyor.

Teknolojiden ilham alan bu çözümleri hayata geçirmek için diğer kuruluşlarla birlikte çalışır ve onları desteklerler.

Robot El Derneği Bağış Sayfası
https://fonzip.com/robotel/online