+90 536 035 23 71 info@robotel.org
kurumsal sosyal sorumluluk
Resim Kaynağı: FreeImages‍

Günümüzün tüketicileri, kurumsal sosyal sorumluluk açısından her zamankinden daha bilinçli. Ayrıca, markaların çevrimiçi ortamda da bizzat oldukları kadar şeffaf ve özgün olmalarını bekleyen dijital yerlilerdir. Başka bir deyişle, işletmenizin bir web sitesi, blogu veya herhangi bir sosyal medya varlığı varsa, potansiyel müşterilerin onu orada bulacağına bahse girebilirsiniz. Bu yeni şeffaflık ve özgünlük çağında, işletmeler için zorluk, şirketinizi diğerlerinden nasıl farklı kılacağınızdır. Bunun bir yolu, kurumsal sosyal sorumluluk kültürünü (KSS) iş modelinize uygulamaktır. Herhangi bir girişim veya projede olduğu gibi, ne tür bir organizasyona sahip olursanız olun veya birincil hizmetleri ne olursa olsun, Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerini kendi işinize dahil etmenin sayısız yolu vardır. İşte bunu nasıl yapabileceğinize dair bir kaç fikir:

1. Kurumsal Sosyal Sorumluluk için Sosyal Fayda Kültürü Oluşturun

Kurumsal sosyal sorumluluğu işinize katmanın en kolay yollarından biri, bir sosyal fayda kültürü oluşturmaktır. Bunun anlamı, çalışanların hakkında rahatça konuşabilecekleri ve önemsedikleri amaçları destekleyebilecekleri bir ortam yaratmanızdır. Bu, çalışanları gönüllü olmaya teşvik etmek, sosyal fayda amaçlarını destekleyen etkinliklere ev sahipliği yapmak ve tüm etnik kökenleri, cinsiyetleri, dinleri, cinsel kimlikleri vb. içeren bir şirket kültürüne sahip olmak gibi birçok şekilde olabilir. Sosyal sorumluluk sahibi bir şirkette çalışmak, çalışanlara daha büyük bir amaç duygusu verebilir ve değerleriyle uyum sağlayabilir. Ayrıca genel olarak işverenlerine daha sadık hissedebilirler ve şirketin başarılı olmasına yardımcı olmak için ekstra yol kat etmeye daha istekli olabilirler.

Robotel olarak kurumlarda takım oluşturmanın yalnızca sosyal fayda değil aynı zamanda takım çalışması, liderlik, kompleks problem çözümü gibi bir takım 21. yy yetkinliklerine de uygun olduğunu düşünüyoruz. Kurumsal olarak takım oluşturmanın işinizin görünümüne katacağı fayda dışında bir çocuğun el sahibi olmasına bir kurum çalışanı olarak neden olmak yardımcı olmak onu bulunduğu şirket veya kurum konum ile ilgili daha olumlu düşüncelere getirecektir. Siz de kurumunuzda bu yönde bir değişiklik yapmak isterseniz Robot El Derneği olarka size bu yönde destek vermekten memnuniyet duyarız. Kurduğumuz işbirliklerinin topluma sağladığı faydalar hakkında bilgilenme için bizimle temasa geçebilirsiniz.

2. Kurumsal Sosyal Sorumluluk için En Baştan KSS Planı

KSS’yi işinize katmanın bir başka yolu da sosyal fayda amaçlarına katkıyı en baştan doğru planlamaktır. İş modelinizi oluştururken, şirketinizin kuruluşu aşamasında topluluğa nasıl katkıda bulunacağınıza en başından karar verebilirsiniz. Bu, hayırsever bağışlara neden olmak, sosyal fayda amaçları için para toplayan etkinliklere ev sahipliği yapmak veya topluma fayda sağlayan ürünler veya hizmetler geliştirmek yoluyla olabilir. Örneğin, bir restoran veya kafe açıyorsanız, kârınızın belirli bir miktarını yerel bir hayır kurumuna bağışlamayı planlayabilirsiniz. Veya bir perakende mağazası açıyorsanız, aylık gelirinizin %10’unu hayır kurumlarına vermeyi planlayabilirsiniz. Alternatif olarak, çevre dostu doğal bir temizlik ürünü gibi topluma fayda sağlayan bir ürün geliştirebilirsiniz. bunların hepsi sizi kurum içinde bir sosyal fayda kültürü oluşturmaya yakınlaştıracaktır

3. Kurumsal Sosyal Sorumluluk için İyiliğe Kendini Adamak

Kurumsal Sosyal Sorumluluk anlayışı işinize katmanın başka bir yolu da bir amaca bağlı kalmaktır. Bu, iş döngüsü boyunca geri vermek ve ona bağlı kalmak için belirli bir nedene karar vermeniz dışında, başlangıçtan itibaren KSS planlamaya benzer. Bu, bir bağış toplama etkinliği, etkinliklere ev sahipliği yapmak veya amaca yönelik bir ürün veya hizmet oluşturmak için diğer işletmelerle ortaklık yapmak olabilir. Ve günümüzün sosyal medya yetenekleri ve dijital platformları ile işletmelerin davalara dahil olması ve onları takipçilerine tanıtması her zamankinden daha kolay. Örneğin, bir sosyal medya kampanyasına ev sahipliği yapabilir veya amacınızla ilgili bir hashtag oluşturabilirsiniz. Ayrıca, B Corp veya onepercentfortheplanet gibi amaca dayalı bir endüstri ağına katılarak, benzer düşüncelere sahip işletmelerle ortaklıklar oluşturabilirsiniz.

Robot El Derneği ile Ne Yapabilirsiniz?

Robot El Derneği olarak iyiliğe kendini adamak isteyenlere Nft projemize katılabileceklerini hatırlatmak istiyoruz: NFT for Social Good. Bu proje şu anda uygulama aşamasında; ilgilenenler serdar@robotel.org adresine mail atabilir.

Robot El Derneği bünyesinde bugüne kadar bir çok kurumsal şirketle bu tip çalışmaları keyif alarak gerçekleştirdik. Bunun yaygınlaştırılması için her zaman destek vermeye hazırız. Geçmiş dönemde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi almak, bulunduğunuz kurumla neler gerçekleştirebileceğimizi öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

Derneğimize bağış yapmak için şu sayfadan bize ulaşabilirsiniz https://fonzip.com/robotel/online