+90 536 035 23 71 info@robotel.org

Bir işletme olarak, aslında çevrenizdeki dünya üzerinde olumlu bir etki yaratacak güce ve kaynaklara sahipsiniz. Bunu yapmanın bir yolu, ortak fayda için çalışan ve sosyal değişimi savunan bağımsız gruplar olan sivil toplum kuruluşlarını desteklemektir. Bu kuruluşlar, eğitim, sağlık, insan hakları ve çevre dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde bulunabilir.

Sivil toplum kuruluşları için destek sağlamak yalnızca sorumluluk bilinci ve etik bir seçim olmakla kalmaz, aynı zamanda şirketinize çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. İtibarınızı ve marka imajınızı geliştirebilir, üst düzey yetenekleri çekip elde tutabilir ve pozitif bir şirket kültürü geliştirebilirsiniz. Ayrıca, bu kuruluşları destekleyerek önemli sosyal sorunların ele alınmasına yardımcı olabilir ve topluluk içerisinde anlamlı bir fark yaratabilirsiniz.

sivil toplum kuruluşları

İşte şirketinizin sivil toplum kuruluşlarını destekleyerek fark yaratmasının beş yolu:

Ayni veya Nakdi Bağış

Sivil toplum kuruluşlarını desteklemenin en basit yollarından biri mali yardım sağlamaktır. Bu, para bağışı şeklinde olabilir veya kuruluşun kullanabileceği mal veya hizmetleri bağışlayabilirsiniz. Örneğin, şirketiniz ofis malzemeleri üretiyorsa, yerel bir kâr amacı gütmeyen kuruluşa kağıt, kalem ve diğer öğeleri bağışlayabilirsiniz. ( Robotel Derneğine bağış yapmak için fonzip linkini kullanabilirsiniz https://fonzip.com/robotel/online )

Zamanını Paylaş

Sivil toplum kuruluşlarını desteklemenin bir başka yolu da gönüllü olarak zamanınızı ve uzmanlığınızı sunmaktır. Bu, çalışanlarınızın dahil olması ve fark yaratması, aynı zamanda ekip uyumu oluşturması ve yeni beceriler geliştirmesi için harika bir fırsat olabilir. Birçok kuruluş, çalışmalarını yürütmek için gönüllülere güvenir, bu nedenle desteğiniz paha biçilmez olabilir.

Robot El Derneği olarak destek olmak isteyen kurum çalışanlarının gönüllü formu doldurarak derneğe gönüllü olarak katılımlarını önemsiyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk ile ilgili öneri ve örnek çalışmalar için Kurumsal sosyal sorumluluk yazımızı inceleyebilirsiniz.

STK ile Ortak Amaçlara

Belirli bir proje veya girişim için Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları ile ortaklık kurmayı düşünün. Şirketiniz kaynak ve destek sağlarken aynı zamanda kuruluşun misyonu ve çalışması hakkında değerli bilgiler edinip bilgi edinebileceğinden, bu karşılıklı yarar sağlayan bir düzenleme olabilir.

STK Amacının Tanıtımı

Ayrıca, amaçları hakkında farkındalık yaratarak ve başkalarını da dahil olmaya teşvik ederek sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu, sosyal medya, e-posta kampanyaları veya diğer pazarlama kanalları aracılığıyla yapılabilir. Sivil toplum kuruluşları ne yapar? Kuruluş ve çalışmaları nelerdir? Bunlar hakkında bilgi paylaşarak, dikkatlerin önemli sosyal konulara çekilmesine yardımcı olabilir ve başkalarının harekete geçmesi için ilham verebilirsiniz.

Politika Değişikliği Savunucusu

Bir işletme olarak belki de sivil toplum kuruluşları adına politika değişikliğini savunmak için kullanılabilecek benzersiz bir platforma ve sese sahipsiniz. Bu, şirketinizin belirli bir toplulukta veya sektörde güçlü bir varlığı varsa özellikle etkili olabilir. Kuruluşunuz için önemli olan konularda konuşarak ve ilgili mevzuatı veya girişimleri destekleyerek, anlamlı bir değişime yol açabilir ve olumlu bir etki yaratabilirsiniz.

Sonuç olarak, sivil toplum kuruluşlarını desteklemek, şirketinizin fark yaratması ve kamu yararına katkıda bulunması, sosyal fayda için değerli bir yoldur. Para veya kaynak bağışlayarak, gönüllü olarak zaman ayırarak, bir kuruluşla ortaklık kurarak, amacı teşvik ederek ve politika değişikliğini savunarak, topluluğunuz ve ötesi üzerinde olumlu bir etki yaratabilirsiniz. Bu seçenekleri göz önünde bulundurun ve şirketinizin değerleri ve hedefleri ile uyumlu sivil toplum kuruluşlarını desteklemenin bir yolunu bulun.